LABORATORIJA - biohemija sa hematologijom i imunohemijom

Služba laboratorijske dijagnostike Poliklinike Ramović raspolaže opremom najnovije tehnologije i stručnim timom sa dugogodišnjim iskustvom. Služba laboratorijske dijagnostike korisnicima garantuje tačnost, preciznost i pouzdanost izdatih rezultata Poštovanjem principa dobre laboratorijske prakse u radu sa pacijentima uz uzajamno poverenje, od momenta dolaska u laboratoriju do dobijanja traženog nalaza, deo su svakodnevnog rada. Biohemijsko-hematološka laboratorija pruža širok spektar rutinskih i specifičnih analiza iz uzoraka krvi, seruma, plazme, urina, fecesa i drugih telesnih tečnosti.

Već tri decenije Poliklinika Ramović je sinonim za ustanovu specijalizovanu za biohemijske, genetske, mikrobiološke i specijalističke preglede. Za to vreme trudili smo se da na našim prostorima pružimo pacijentima najnovije procedure, najsavremeniju opremu, najstručniji kadar.

Individualni pristup svakom pacijentu i stručni tim lekara specijalista je ono što polikliniku Ramović stavlja rame uz rame sa svetski poznatim klinikama.

Azra Ramović Plojović, medicinski biohemičar 

Kvalitativnom analizom svežeg prvog jutarnjeg urina makroskopski i mikroskopski može se otkriti poremećaj funkcije bubrega i genitalno-urinarnog trakta. U 24-časovnom urinu mogu se kvantitativno određivati parametri i metaboliti važni za funkcionisanje organizma (proteini, hormoni, elektroliti, enzimi i dr.).

USLUGE

  • proteini u urinu
  • klirens kreatinina
  • glukoza u urinu

Analiza stolice predstavlja seriju testova (FOBT test-pregled stolice na okultno krvarenje, Foecal kalprotektin, Test svarljivosti hrane, Pankreasna elastaza iz stolice) koji se vrše na stolici fekalija kako bi se moglo uvideti postojanje određenih oboljenja i problema sa sistemom za varenje.

USLUGE

  • sedimentacija eritrocita
  • fibrinogen
  • CRP

ŠTA JE KRVNA GRUPA I Rh FAKTOR?

Krv je podeljena u krvne grupe prema prisustvu određenih proteina  koji se nalaze na površini crvenih krvnih zrnaca (eritrocita). Na osnovu  tih proteina (antigena) krv se deli na 4 krvne grupe i to: A, B, AB i  O. Pored podele na ABO grupe, postoji i Rezus faktor (Rh faktor). Rh  faktor je prisutan kada je osoba Rh+ (Rh pozitivna) i odsutan kada je  osoba Rh- (Rh negativna).

ZAŠTO SE RADI ANALIZA?

Određivanje ABO krvne grupe i Rh faktora vrši se pre transfuzije  krvi, pre hirurških procedura, u cilju određivanja krvnog srodstva, pre  ili tokom trudnoće u cilju određivanja rizika od nastanka Rh  inkompatibilnosti sa plodom.

KAKO SE UZIMA UZORAK?

Uzorak krvi se može uzeti iz vene na ruci, prsta ili pete (za decu).

PRIPREMA

Nije potrebna posebna priprema.

USLUGE

  • protrobinsko vreme (INR)
  • D dimer
  • aPTT
  • heparin (anti Xa aktivnost)

ŠTA JE PROTROMBINSKO VREME(INR)?

Protrombinsko vreme je test kojim se procenjuje brzina zgrušavanja (koagulacije) krvi.

KADA SE RADI ANALIZA?

Protrombinsko vreme se koristi u cilju otkrivanja ili praćenja  bolesnika sa različitim poremećajima zgrušavanja krvi. INR je  internacionalni normalizovan odnos i predstavlja standardizovanu  vrednost protrombinskog vremena, bez obzira na metod merenja. Vrednost  protrombinskog vremena (najčešće INR-a) se koristi u proceni  antikoagulantnog efekta lekova koji sprečavaju zgrušavanje krvi (Farin,  Sincum, Sintrom…). Protrombinsko vreme se koristi i u proceni težine  različitih bolesti jetre.

KAKO SE UZIMA UZORAK?

Uzorak krvi se može uzeti iz vene na ruci ili iz prsta (zahteva poseban aparat).

PRIPREMA

Za određivanje vrednosti protrombinskog vremena i INR-a nije potrebna  posebna priprema. Potrebno je da obavestite medicinsko osoblje ukoliko  uzimate lekove koji sprečavaju zgrušavanje krvi (Farin, Sincum,  Sintrom), zato što oni utiču na rezultate testa.

URIN

ŠTA JE UREA?

Urea je krajnji produkt  metabolizma belančevina i nastaje iz amonijaka koji predstavlja produkt  razgradnje proteina. Urea nastaje u jetri u okviru ciklusa uree i  izlučuje se putem bubrega.

ZAŠTO SE RADI ANALIZA?

Ova laboratorijska analiza se izvodi u cilju utvrđivanja funkcije  bubrega, otkrivanja oštećenja bubrega; kod sumnje na oštećenje bubrežne  funkcije; u cilju utvrđivanja efekta hemodijalize ili peritonealne  dijalize na bubrežnu funkciju ili kao deo laboratorijskih analiza u cilju otkrivanja oštećenja jetre, opstrukcije u urinarnom traktu, srčane  slabosti ili krvarenja u gastrointestinalnom traktu.

KAKO SE UZIMA UZORAK?

Uzorak krvi se uzima iz vene na ruci.

PRIPREMA

Nije potrebna posebna priprema.

 

KREATININ

ŠTA JE KREATININ?

Kreatinin je organsko jedinjenje koje u ljudskom telu nastaje kao  sporedni produkt metabolizma proteina (razgradnjom kreatin fosfata u  mišićima). Iz tela ga izlučuju bubrezi mokraćom, u kojoj ga ima u  najvećoj koncentraciji. Ukoliko bubrezi ne funckionišu normalno može  doći do nagomilavanja kreatinina u krvi.

ZAŠTO SE RADI ANALIZA?

Laboratorijsko određivanje kreatinina izvodi se u cilju procene  bubrežne funkcije. Na osnovu nivoa serumskog kreatinina u krvi može se  proceniti i brzina glomerulane flitracije. Nivo kreatinina se može  meriti i u mokraći.

KAKO SE UZIMA UZORAK?

Uzorak krvi se uzima iz vene na ruci ili se kao uzorak koristi 24-časovni urin.

PRIPREMA

Preporučuje se uzdržavanje od unosa mesa neposredno pre uzimanja krvi za ovu analizu.

 

UKUPNI BILIRUBIN

ZAŠTO SE RADI ANALIZA?

Da bi se otkrile i pratile bolesti jetre ili hemolitična anemija; da bi se pratila žutica novorođenčadi.

KADA SE RADI ANALIZA?

Kod osoba koje imaju znake i simptome oštećenja i oboljenja jetre,  blokadu žučnih kanala, hemolitičnu anemiju ili metabolički poremećaj  povezan sa jetrom; žuticu kod novorođenčadi.

KAKO SE UZIMA UZORAK?

Uzorak krvi se može uzeti iz vene na ruci. Kao uzorak može da posluži  uzorak kapilarne krvi kod novorođenčadi, mada se sve više koriste  neinvazivni transkutani bilirubinometri.

PRIPREMA

Uglavnom se zahteva noćno gladovanje od najmanje 8-10 sati bez hrane.

Određivanje lipidnog statusa (Holesterol, Trigliceridi, HDL holesterol, LDL holesterol i dr.) je važno za blagovremeno otkrivanje ateroskleroze (taloženje masti na krvnim sudovima), radi sprečavanja nastanka kardiovaskularnih bolesti (infarkta srca i moždanog udara).

USLUGE

  • holesterol
  • LDL holesterol
  • HDL holesterol
  • trigliceridi

Jedna od najučestalijih bolesti današnjice je šećerna bolest (diabetes melitus) koja se javlja u svim životnim dobima i kod oba pola. Ako se  na vrema ne otkrije i ne leči može dovesti do trajnih posledica na mnogim organima.

Enzimi su biokatalizatori koji učestvuju u svim metaboličkim procesima.  Određivanje enzima (ALT, AST, ALP, LDH, GGT, Alfa-amilaza, Pankreasna-amilaza, Lipaza, Kisela fosfataza i dr.) je važno za  utvrđivanje poremećaja u funkciji određenog organa i čitavog organizma.

Određivanje srčanih markera (CK-NAC, CK-MB, Troponina I, BNP i dr.) je od presudnog značaja za postavljanje dijagnoze kod srčane insuficijencije i akutnog infarkta miokarda.

Da bi na vreme otkrili i diferencirali anemiju, odnosno malokrvnost, danas je potrebno određivati koncentraciju Gvožđa u serumu, UIBC, TIBC, Transferin, Vitamin B12, Folnu kiselinu i dr.

Sve funkcije u ljudskom organizmu zavise od minerala, vitamina, enzima, pa njihov nedostatak može da dovede do određenih zdravstvenih problema. Labortorijskim analizama u Bel Medic-u možete da proverite vitaminski status i iskontrolisati nivo vitamina u organizmu, poput Vitamina D, B1, B6, E, C, A.